Druga knjižničarska (ne)konferencija kcConnect, koja je održana od 26. do 28. rujna, u prostoru ENTERA – inkubatora kreativnih industrija u Koprivnici, okupila je više od 80 sudionika iz knjižničarske zajednice i stručnjaka iz drugih područja. U nizu inspirativnih predavanja, radionica i neformalnih druženja sudionici su istraživali teme vezane za suvremene izazove i budućnost knjižničarstva.

Konferenciju je otvorio Erik Boekesteijn, viši savjetnik u Nacionalnoj knjižnici Nizozemske koji je svojim nadahnutim govorom istaknuo važnost otvorenog uma u procesu promjena. Njegovo izlaganje naglasilo je da su sve prepreke savladive uz pravu perspektivu, što je postavilo ton za tri dana sadržajno bogatih rasprava i aktivnosti. Nakon uvodnog izlaganja Erika Boekesteijna sudionici su imali priliku čuti Borisa Jokića, ravnatelja Instituta za društvena istraživanja koji je govorio o izazovima koje nove tehnologije poput umjetne inteligencije donose mladima te o važnoj ulozi knjižnica u njihovu prevladavanju. Prvi dan izlaganja zaključio je Tomislav Stipančić, izvanredni profesor na Fakultetu strojarstva i brodogradnje sa stručnim izlaganjem o kognitivnoj robotici i primijenjenoj umjetnoj inteligenciji. 

Prva su tri predavača s moderatoricom Draganom Koljenik na kraju prvog bloka u panel-raspravi s publikom podijelili svoja razmišljanja o tome zašto je rasprava o umjetnoj inteligenciji često „između razuma i osjećaja”. Popodnevne radionice bile su usmjerene na praktične teme poput knjižničnih trendova, vizualnog identiteta i kreiranja čitateljskih prostora uz pomoć umjetne inteligencije. Sudionici su se također okušali u rješavanju lokalnih izazova u sklopu radionice „Konektiraj me s Koprivnicom”, a dan je završio druženjem na pub kvizu. Sudionici su tijekom dana imali priliku razgibati se uz vježbe Vanine Siuc i informirati se o Erasmus+ programu u Erasmus corneru.

Drugi dan konferencije započeo je predavanjem Andree Broe Haisley o planiranju nove knjižnice Gellerup u Danskoj s posebnim fokusom na uključivanje mladih u proces izgradnje knjižnice. Martina Dragija Ivanović otvorila je važno pitanje neutralnosti knjižnica u pružanju usluga, dok su Urška Lobnikar i Matjaž Stibilj iz Valvasorojeve knjižnice Krško dijeljenjem iskustva o izgradnji nove zgrade knjižnice predstavili ekološki održive prakse, čime su privukli pozornost sudionika na važnost zelenih inicijativa. Petar Lukačić moderirao je panel „Što vas žulja”, gdje su sudionici otvoreno raspravljali o izazovima formalnog i neformalnog obrazovanja knjižničara. Dan su obilježile edukativne radionice koje su sudionicima omogućile istraživanje Koprivnice putem lokalne kulture, uključujući sadnju začinskog bilja, naivno slikarstvo i pripremu zdravih obroka. 

Subotnji program održan je u pivovari Carlsberg gdje se, nakon obilaska pivovare, održao Women panel o ženama u poslovnom svijetu. Konferencija kcConnect još je jednom potvrdila svoju važnu ulogu u povezivanju stručnjaka, poticanju rasprava o aktualnim temama i promicanju inovacija u knjižničarskoj profesiji. Organizatori zahvaljuju svim predavačima, sudionicima, partnerima i sponzorima koji su omogućili uspjeh ovog događaja te s nestrpljenjem najavljuju sljedeće izdanje.