Često se u radu susrećemo s osobama koje su nedavno diplomirale i kreću na svoje putovanje sa željom da se zaposle u struci. Općepoznata je činjenica da ne postoji formula koja bi vam pomogla jer svaki je odlazak na razgovor za posao specifičan te ovisi o poslodavcu i radnom mjestu za koje se kandidirate. 

Sve školske ustanove unatrag nekoliko godina susrele su se s jednom novinom – donošenjem Pravilnika o zapošljavanju koji se primjenjuje u postupku zapošljavanja na temelju natječaja za zasnivanje radnih odnosa. Kao i svaka novina, tako je i ova zahtijevala određene izmjene, rasprave o tome kako najbolje provesti izbor kandidata sukladno odgovarajućim propisima.

Ovaj članak upućen je drugoj strani, kandidatima, a u skorije vrijeme obradit ćemo i ulogu povjerenstva. Razgovoru za posao prethodi pismeni dio za koji se valja pripremiti pažljivo čitajući upute kandidatima.

Ono u što smo sigurni jest da je razgovor za posao vrlo stresan i pripremajući se za cijeli postupak razmišljate o tome kako se najbolje predstaviti. Želja vam je ostaviti najbolji dojam jer vam je to u većini slučajeva jedina prilika u kojoj dolazite u kontakt s potencijalnim poslodavcem. Pripremajući se za razgovor, zabilježite neke natuknice o sebi ‒ o vašem obrazovanju, radnom iskustvu, kvalitetama, vašoj želji za ulaganjem u znanje i napredak. Pokušajte izdvojiti zašto ste baš vi najbolji izbor.

Prvi dojam koji potencijalni poslodavac stekne o vama jest najvažniji. Kodeks odijevanja, naravno, nigdje nije propisan, ali i sami želite ostaviti profesionalni dojam te je stoga važno biti prikladno obučen. Vodite brigu o tome da dolazite u školsku ustanovu, da ste primjer učenicima kojima želite usaditi da svaka institucija, svaki događaj ima svoja pravila odijevanja koja valja poštivati. Kasnije u svom radu upoznat ćete se s odredbama Kućnog reda ustanove u kojoj ćete se zaposliti. 

Jedno od prvih, najčešćih pitanja jest da se predstavite i da nešto kažete o sebi. Tu vam dobro dođu one natuknice koje ste si prethodno pripremili. Krenite bez stresa, opušteno. Navedite svoje obrazovanje, dosadašnje radno iskustvo ako ga imate, svoje edukacije, preporuke. Nastavite s vrlinama, vještinama kojima raspolažete i završite sa svojim željama, s fokusom na to kako zapravo kod potencijalnog poslodavca želite sve stečeno primijeniti i dodatno se usavršavati.

Iz iskustva, pitanje koje će slijediti jest zašto ste odabrali to zanimanje, što vam je poznato o ustanovi. Prisjetite se onih trenutaka prije odabira fakulteta, istaknite što je utjecalo na vaš odabir. Prije odlaska na razgovor istražite ustanovu. Pitanje je postavljeno upravo zato da poslodavac provjeri koliko točno znate o ustanovi, jeste li se potrudili pronaći neke informacije, pa ako jeste, istaknite neke specifičnosti do kojih ste došli.

Poznato je da su česta pitanja kako se nosite s rješavanjem problema, na koji način postupate u nekim stresnim situacijama. Tu nastojte ostati smireni, pokušajte se prisjetiti neke situacije u kojoj ste se možda prije zatekli, opišite kako ste je riješili. Ovdje poslodavac pokušava doći do saznanja kako se snalazite u stresnim situacijama (u poslu, u radnim zadatcima, u odnosu s kolegama, roditeljima). Ako nemate radnog iskustava, pokušajte obrazložiti kako biste pristupili rješavanju problema.

Osim što poslodavac želi doći do saznanja o vašoj sposobnosti, zanimaju ga vaše osobne vrijednosti i predanost stvarima kojima se bavite. Istaknite svoj hobi (sport, čitanje ‒ često je pitanje koju ste knjigu posljednju pročitali, kuhanje, sklonost umjetničkom izražavanju…) i dopustite poslodavcu da upozna i vašu drugu, osobnu stranu. 

Sjećate se onih natuknica na početku? Ne zaboravite ondje sastaviti i poneko pitanje za poslodavca. Na primjer, možda ćete dobiti ovakvo pitanje – želite li vi nas nešto upitati? Tada nastojte ne postavljati pitanja o aktivnostima na koja ste odgovore mogli naći na internetu i mrežnoj stranici ustanove, već pitanja poput – smatrate li da bi neka od mojih vještina mogla pridonijeti boljem poslovanju vaše ustanove, u kojem se roku može očekivati odluka o odabiru, je li poznato vrijeme početka rada... 

Savjeti koji vam mogu pomoći:

 budite samopouzdani

 naglasite svoje vještine, navike, iskustvo važno za taj posao

 pričajte o onome što vas motivira i što je za vas izazov

 pokažite interes za radno mjesto

 istaknite želju za daljnjim napredovanjem, stručnim usavršavanjem

 redovito pratite sve objave vezane za natječaj na službenoj stranici ustanove.