‒ Tijekom svih tih godina imala sam priliku surađivati s voditeljima hrvatskog jezika u pojedinim gradovima Južne Amerike ‒ Punta Arenasu, Santiagu, Buenos Airesu, Cordobi, Santa Cruz de la Sierri, La Pazu, Asuncioni, Limi, gradovima Sjeverne Amerike ‒ Houstonu, Australije ‒ Sydneyju te Europe ‒ Bruxellesu, Luxembourgu i školama u Švicarskoj. Kako sam sjajnu suradnju započela s Martinom Kalamari, koja je te 2014. godine preko našeg Ministarstva stigla u daleki Punta Arenas, tako sam i posljednjih godina surađivala s kolegicom Martinom Prpić koja je također stigla iz Hrvatske preko našeg Ministarstva u Buenos Aires ‒ objašnjava Alemka Miklić te nastavlja:
‒ U našim projektima nisu uvijek svi sudjelovali, jer bilo je situacija kada neke zajednice ili škole nisu bile u mogućnosti odraditi zadane zadatke. U projektu Kravata sudjelovala su djeca iz Male škole u Buenos Airesu i argentinske Male škole u Cordobi, Hrvatska zajednica u Santa Cruzu de la Sierri i učenici bolivijske škole u Mineru, Hrvatska zajednica Duša Hrvatska iz Santiaga, zatim Hrvatska škola Dr. Ante Starčević u Sydneyju, OŠ Vladimira Nazora u Škabrnji i njihova Područna škola Prkos te učenici naše škole OŠ Petra Preradovića. Sudjelovala su i djeca jedne bolivijske škole u kojoj se našla naša mlada volonterka Mirna Lovrić koja je odmah prihvatila poziv na suradnju i pomogla učenicima da izrade što ljepše kravate.
Stigao je veliki broj kravata, stoga nismo mogli sve staviti na panoe tako da smo dodatno napravili i film sa svim fotografijama koje su nam stigle. I naši učenici izrađivali su kravate. Zadatak im je bio da ih oslikaju hrvatskim motivima. Bila su tu licitarska srca, šestinski kišobrani, vukovarski vodotoranj, uspinjača, hrvatski gradovi, glagoljica i drugi motivi.
Kako nismo u mogućnosti uživo se sastati zbog velikih udaljenosti koje nadmašuju čak više od 10000 kilometara, našli smo se u našoj školi preko videokonferencije.
Glavni je cilj suradnje povezivanje djece hrvatskog podrijetla s Hrvatskom kako bi raznim aktivnostima s našim učenicima učili o Hrvatskoj. Suradnja nam omogućava da i mi učimo o zemljama u kojima žive naši iseljenici i dobijemo što više informacija iz prve ruke o zemljama u kojima žive. Tijekom svih ovih godina veliku podršku pružali su nam Hrvatska matica iseljenika, Glas Hrvatske te kolegice i kolege u školi koji su uvijek bili spremni sudjelovati u projektima ‒ zaključuje učiteljica Alemka Miklić.
M. A.