U prošloj školskoj godini cijepljeno je ukupno 55 posto djevojčica i 39 posto dječaka u dobi do 15 godina, a riječ je o učenicima koji su primili barem jednu dozu cjepiva protiv HPV-a, uzročnika šest vrsta raka. Ono što je bitno naglasiti jesu podatci o cijepljenju djece u petim razredima. Njih je cijepljeno ukupno 7000. Inače, besplatno cijepljenje djece u petim razredima krenulo je prošle školske godine, izjavila je Ivana Pavić Šimetin, posebna savjetnica ministra znanosti, obrazovanja i mladih te zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Riječ je o porastu obuhvata cijepljenja od četiri posto kod djevojčica i šest posto kod dječaka, a rezultati učenika petih razreda prvi su put predstavljeni u zagrebačkoj Osnovnoj školi Dragutina Domjanića.
Stručnjakinje iz područja javnog zdravstva prvi su put predstavile rezultate obuhvata cijepljenja učenika petih razreda osnovnih škola protiv HPV-a. Prema riječima Ivane Pavić Šimetin, najbolji rezultati ostvareni su u Krapinsko-zagorskoj županiji, gdje je cjepivo primilo 76 posto učenica, a više od 70 posto cijepljenih imaju i Osječko-baranjska te Varaždinska županija.
– Između 60 i 70 posto djece cijepljeno je u Virovitičko-podravskoj županiji, Požeško-slavonskoj, Koprivničko-križevačkoj te Zagrebačkoj županiji. To su županije koje su najviše cijepile, pri čemu je dulji niz godina apsolutno vodeća Krapinsko-zagorska županija ‒ istaknula je Šimetin.
Regija čija je uobičajena cijepljenost oko 30 posto sada je pokazala napredak – riječ je o Splitsko-dalmatinskoj županiji u kojoj je protiv HPV-a cijepljeno 40 posto djevojaka.
– Za nas je tu riječ o znatnom pomaku i ta županija može biti uzor ostalim dalmatinskim županijama ‒ rekla je Šimetin, uz navod kako je najslabiji odaziv, ispod 30 posto, u Ličko-senjskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Grad Zagreb koji je prvi uveo besplatno cijepljenje protiv HPV-a 2007. po mišljenju stručnjakinja i dalje nema dovoljno dobre rezultate.
‒ Unatoč edukacijama i dugogodišnjim naporima, još ima prostora za napredak kako bi obuhvat cijepljenjem bio bolji u najvećem gradu Hrvatske. Kreće se oko 50 posto i mislimo da možemo doći barem do 70 posto. Već gotovo 20 godina pričamo o tome cijepiti ili ne cijepiti, no to više ne bi trebala biti dilema. Cjepivo bi trebalo biti obvezno ‒ poručila je Mirela Šentija Knežević, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Glavna tajnica Hrvatske lige protiv raka, specijalistica školske medicine Neda Ferenčić Vrban, navela je kako je suradnja s roditeljima djece dobra, pri čemu naročite pomake vidi u praksi kada djeca prenose roditeljima poruku o potrebi zaštite i na taj način pridobiju one neodlučne.
– Međutim, imamo i dalje neodlučnih i nakon provedenih edukacija o važnosti cijepljenja, što nam pokazuje da su neodlučni roditelji još jedna karika u lancu koja nedostaje. Nažalost, uvijek će biti roditelja koji ne žele cijepiti djecu ne samo protiv HPV-a, nego protiv ičega, a to je poražavajuća činjenica u 21. stoljeću. Bitno je da roditelji budu što bolje educirani, jer jedino tako možemo zaštititi djecu. Doista ne znam tko ne bi cijepio svoje dijete protiv virusa koji uzrokuje rak ‒ naglasila je Ferenčić Vrban.
Kako je navela Ivana Pavić Šimetin, i u novoj školskoj godini cjepiva je dovoljno i uvijek ga je moguće dodatno naručiti. Provodi se među učenicima osmih razreda, a ranije cijepljenje (od petog) omogućeno je kako bi roditelji imali više puta priliku primiti tu informaciju.
Istraživanje provedeno u Hrvatskoj 2019. pokazalo je da svaki drugi roditelj ne zna što je infekcija HPV-om, kao i da je svako deveto dijete cijepljeno. Istraživanja provedena u Švedskoj na milijun žena cijepljenih do 17. godine pokazalo je pad učestalosti pojave raka od 88 posto, dok se u Velikoj Britaniji pokazalo kako je kod žena cijepljenih u ranijoj dobi (11 i 12 godina) gotovo iskorijenjen rak vrata maternice. Samo u prošloj školsko godini provedeno je 419 radionica, od toga njih čak 97 u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Nacionalna koordinatorica projekta „Budi mRAK roditelj” iz Udruge studenata medicine CromSIC, Petra Vita Kasović, smatra kako je upravo edukacija pridonijela porastu cijepljenosti. Radionice u školama izvode studenti medicine, uz praksu provođenja kviza prije i nakon edukacije. U prvom je kvizu prosječan postotak točnih odgovora 50-ak posto, a nakon radionice oko 70. Riješenost nekih pitanja raste s 12 na čak 80 posto, navela je Kasović.
‒ Mi od početka imamo jako dobru suradnju s Vijećem roditelja, školskom medicinom i naravno, roditeljima i učenicima. Doista nismo imali nikakvih otpora. Dapače, roditelji vrlo često iniciraju ovakve edukacije, što je odlično. Tako da smo u našoj školi održali niz edukacija u sklopu ove kampanje ‒ rekla je Karmen Hlad, ravnateljica Osnovne škole Dragutina Domjanića.
Javno-zdravstvena i edukativna kampanja „Budi mRAK roditelj” provodi se već šestu godinu zaredom. U Hrvatskoj je cjepivo protiv virusa koji uzrokuje rak besplatno i dostupno za sve djevojčice i dječake od petih do osmih razreda. (M. L./J. L.)