Programi EU-a za obrazovanje, osposobljavanje mladih i sport Erasmus+ provode se i u OŠ „Matija Gubec” Magadenovac od 2019. godine. Do sada smo uspješno proveli KA1 projekte Web niti nas povezuju, Učimo životne vještine i Živi zeleno, živi zdravo.
Škola ove školske godine broji 267 učenika koji pohađaju nastavu u matičnoj školi u Magadenovcu te jednoj područnoj školi i osam područnih odjela. Mala smo škola smještena u ruralnoj sredini, a većina učenika i nastavnika su putnici. Ove nastavne godine nastavljamo raditi na novom Erasmus+ KA1 projektu Ukorak s generacijom Z i Alfa. Projekt je započeo 25. rujna 2023. i trajat će do 24. studenoga 2024. godine.
Ciljevi projekta su unaprijediti inovativne metode poučavanja i ključne kompetencije nastavnika za rad s novim Z i Alfa generacijama učenika u skladu sa stalnim promjenama i zahtjevima društva temeljenog na znanju te razvoj suradnje i partnerstva između učitelja i učenika razredne i predmetne nastave naše škole, suradnje s drugim školama, s roditeljima, lokalnom i međunarodnom zajednicom.
Tijekom provedbe projekta 11 nastavnika ˗ nastavnici engleskoga jezika, matematike i informatike, glazbene kulture, hrvatskoga jezika, učiteljice razredne nastave te stručna suradnica knjižničarka ˗ članovi Erasmus+ tima sudjeluju u Ključnoj aktivnosti Mobilnost osoblja kojom imaju priliku polaziti različite strukturirane tečajeve i usavršavati se u zemljama Europske unije. Tako su tijekom listopada i studenoga polazili tečajeve Special needs and inclusive education: A practical course on recognising and building students’ individual strengths and setting motivating goals through creative projects u Reykjaviku, The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools u Berlinu, Wellbeing in Schools Through Games u Malagi, Zen and the Art of School Gardening i Photo and Video Making in your Classroom: the Educational Power of Multimedia u Barceloni. U travnju je u Parizu provedena posljednja mobilnost The Power of Project Based Teaching.
Učitelji prenose znanja stečena na mobilnostima kolegama u školi na stručnim aktivima i učiteljskim vijećima, ali i na županijskim vijećima učitelja, nastavnika i stručnih suradnika. U skladu s ciljevima projekta i novostečenim znanjima učitelji su uključeni u različite aktivnosti s učenicima tijekom trajanja projekta. Nekoliko je područja na koja smo stavili fokus, a to su projektno učenje, učenje igrom, suradnja, inkluzivna nastava, ekologija, kreativnost i kritičko mišljenje te upotreba digitalnih alata.
Od brojnih aktivnosti, koje smo proveli, jedna je obilježavanje Dana Erasmusa kada smo prikazali vještine i interese svojih učenika, pripadnika Z i Alfa generacije, koji su pomoću digitalnih alata izradili e-knjigu i kolekciju plakata te iznimno uspješno predstavili svoje vještine, interese i načine provođenja slobodnog vremena. U okviru projektnog dana Povezivanje generacija održali smo različite radionice i igre te generaciji osnovaca približili igre koje su igrali njihovi roditelji i učitelji kada su bili njihove dobi. Tako su im ponuđene nove ideje o osmišljavanju slobodnog vremena na zabavan način koji ne uključuje ekrane mobilnih aparata i računala.
Učenici Područne škole Golinci radili su na koncentraciji i pažnji, a govorili smo i o sigurnosti na internetu. Naši su školarci učili i programirati micro:bit, kodirati i dešifrirati. U Područnoj školi Marijanci njeguju svoj ekovrt uz školu i redovito odlaze u Dječji vrtić Pinokio pa čitaju kratke priče vrtićancima.
U travnju smo održali Dan otvorenih vrata s brojnim radionicama za učenike, roditelje i sve koji su nam se pridružili. Otvorivši vrata svoje škole, približili smo svoj rad, nastavnike i učenike javnosti.
Ovim Erasmus projektom uključujemo se i u eTwinning projekte pa smo se bavili i Čarobnim idejama te projektima: Uz čitanje riječi rastu 4, ŠTEAM-ajmo2, Webučionica 4.0 i drugim projektima.