Zemlja jest naš zajednički dom i to nije samo naslov, nego poruka koju smo željeli utkati u svaku aktivnost, svaku učionicu, svaku malu ekoideju

Projekt Zemlja je naš zajednički dom nastao je iz potrebe da učenicima približimo svijest o očuvanju okoliša, brizi za prirodu i odgovornom življenju u skladu s načelima održivoga razvoja, ali i da ih suradnjom, istraživanjem i kreativnim radom povežemo s vršnjacima iz drugih zemalja. U projekt, koji se provodio tijekom šk. god. 2024./2025. uključile su se mnoge europske zemlje, osim učitelja iz raznih dijelova Hrvatske sudjelovale su i Portugal, Grčka, Italija, Sjeverna Makedonija, Rumunjska i Turska. Projekt je bio koncipiran na mjesečnim aktivnostima koje smo provodili sa svojim učenicima. Po završetku projekta učenici su ispunili anketu i vrjednovali projekt i svoju uključenost u njega. 

Tragom sv. Franje

U OŠ Višnjevac u sklopu izvannastavne aktivnosti Vjeronaučni olimpijci, projektne su aktivnosti bile uključene u odgojno-obrazovne ishode vjeronauka kao i povezivanjem s predmetima Prirode i društva, Biologije i Likovne kulture. Proveli smo niz zanimljivih aktivnosti obilježavanjem ekodatuma koje se odnose na zaštitu okoliša i podizanje svijesti o ekološkim problemima. Obilježavanjem Dana ekologije pjevali smo Pjesmu stvorova koja je jedna od razloga proglašenja svetog Franje zaštitnika prijatelja ekologije te likovnim izričajem prikazali čovjekove nepromišljene djelatnosti kojima na različite načine, svakodnevno negativno utječe na prirodni okoliš. Izradom hranilice za ptice od prirodnih materijala i recikliranih predmeta željeli smo pomoći lokalnim pticama i pticama koje žive u našem školskom dvorištu osiguravajući im sigurno mjesto za hranjenje zimi. Obilježili smo Svetog Ambrozija zaštitnika pčela proučavanjem razvojnoga ciklusa pčele i kušali različite vrste meda. Od recikliranog otpada stvarali smo nove proizvode (stalak za olovke, prigodne ukrase, posudice za grickalice, čepove s rupicama koji mogu poslužiti kao vaze). Obilježavanjem svjetskog Dana šuma izradili smo dioramu hrvatske šume.

Razgovarali smo o spremnicima, načinu sortiranja, zaigrali igru sortiranja te izradili spremnik za papir, plastiku i staklo pod nazivom – Misli danas za bolje sutra!

Nakratko smo se družili s Eko City LegOSima – maskotama Unikoma grada Osijeka koje promoviraju ekološku svijest na zabavan i interaktivan način, ponosni na naš grad Osijek koji po treći put nosi titulu Eco City u odvojenom prikupljanju otpada.

Na likovnoj radionici obilježili smo Dan voda izradivši glinene posude za vodu, a pomoću zanimljivih malih pokusa prikazali razna svojstva vode.

Kreirajući ekoporuke planetu Zemlji pozvali smo se na očuvanje prirode smanjenjem zagađenja, pravilnim odlaganjem otpada, recikliranjem, sadnjom drveća i cvijeća te čuvanjem mora i parkova, s apelima upućenima svima – od pojedinaca do industrije, poručujući da se brinemo o našem zajedničkom planetu kako bismo ostali zdravi i čisti za budućnost, a sve se svodi na ljubav prema Zemlji i odgovorno ponašanje. 

Na kraju projektnih aktivnosti pridružili smo se ,,Malim vrtlarima” u proljetnoj akciji uređenja školskog vrta sadeći i njegujući različite biljke.

Medni dan 

U OŠ Sveti Križ Začretje u listopadu je provedena aktivnost s temom kućnih ljubimaca i brige o životinjama, potaknuti obilježavanjem dana svetog Franje, zaštitnika životinja. U školskom su dvorištu učenici skupljali otpalo jesensko lišće, zatim su od njega izradili mala umjetnička djela i stvarali ptičice.

U studenome smo proučavali ptice stanarice, one koje ostaju s nama i tijekom zime. Učenici su istraživali koje su to ptice koje ostaju u našem kraju tijekom cijele godine, a osobito tijekom zime. Izrađivali su hranilice za ptice i učili kako im pomoći preživjeti hladne mjesece. U prosincu smo proveli aktivnost Eco Advent Calendar, po uzoru na adventske aktivnosti i pripreme za Božić. Svaki je dan donosio jedan mali zadatak za dobro djelo prema prirodi. Učenici su svakodnevno ispunjavali zadatke i tako učili kako male geste čine veliku razliku. U siječnju smo obilježili Medni dan u školi. Učili smo o pčelama i njihovoj važnosti za ekosustav, o opasnostima koje im prijete i o ulozi čovjeka u očuvanju biološke ravnoteže. U našu je školu došao lokalni pčelar koji je djeci objasnio kako dobivamo med, koliko su pčele nevjerojatna stvorenja te koliko je važno očuvati prirodu i brinuti se o njoj. Također su bili upoznati i s raznim alatima koje pčelari upotrebljavaju za proizvodnju meda.

U veljači smo imali radionicu recikliranja, u našoj smo školi održali radionicu u kojoj su učenici od otpada napravili glazbene instrumente. Od starih plastičnih boca od deterdženta nastale su gitare; od plastičnih jaja i malo riže nastale su zvečke; staklenke od zimnice postale su solmizacijska ljestvica. Svi instrumenti bili su i funkcionalni pa su se na kraju radionice učenici okušali u sviranju.

Uključenje roditelja

U ožujku smo obilježili Svjetski dan voda. U našoj školi učenici su bili educirani o važnosti pitke vode te o važnosti očuvanja mora i oceana koji se sve više zagađuju. Učenici su napravili prigodan plakat s porukama o važnosti vode koja nas okružuje i bez koje nema života. U travnju smo obilježili Dan planeta Zemlje, proveli smo rad u skupinama u kojima su učenici raspravljali i dolazili do zaključaka na koji sve način možemo promijeniti životne navike kako bismo što bolje očuvali naš planet. U svibnju smo obilježili Laudato Si Week, tjedan posvećen promišljanju o brizi za stvoreni svijet, nadahnut papinim dokumentom Laudato Si. U našoj smo školi u ovaj zadatak htjeli uključiti i roditelje pa smo im poslali tri zadatka od kojih su trebali izabrati jedan i napraviti ga u suradnji sa svojim djetetom te riješeni zadatak poslati u školu. 

Navike ponašanja

Na kraju projekta proveli smo evaluaciju putem online upitnika. Rezultati su pokazali da su učenici razvili svijest o važnosti brige za okoliš, poboljšali komunikacijske i digitalne vještine, povećali osjećaj samopouzdanja javnim dijeljenjem svog rada te, što je najvažnije, naučili da svatko od nas može malim koracima ovaj naš stvoreni svijet učiniti boljim mjestom za sve.

Svrha je projekta bila razviti ekološku osjetljivost, solidarnost i osjećaj zajedništva, ali i potaknuti učitelje i učenike da konkretnim aktivnostima promišljaju o svojoj ulozi u svijetu koji nam je povjeren. Prema provedenim aktivnostima i usvojenim ishodima, projekt je u potpunosti ostvaren, a učenici su stekli osnovne navike ponašanja u skladu s brigom i zaštitom prirode. I za kraj, Zemlja jest naš zajednički dom i to nije samo naslov, nego poruka koju smo željeli utkati u svaku aktivnost, svaku učionicu, svaku malu ekoideju.