Vijesti
.jpg)
Hrvatska zajednica osnovnih škola i inicijativa Zajedno vrtići i škole organizirali su pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Krapinsko-zagorske županije stručno znanstveni skup pod nazivom „Suradnja vrtića i škola u međusobnom radu i jačanju podrške sustavu”. Skup kojemu je nazočilo dvjestotinjak odgajatelja, stručnih suradnika, učitelja i ravnatelja iz dječjih vrtića i osnovnih škola održan je 20. i 21. veljače u Stubičkim Toplicama. Nakon nekoliko plenarnih izlaganja sudionici skupa imali su priliku sudjelovati na okruglom stolu na kojemu se razgovaralo o problemima koji se javljaju u periodu prelaska naših najmlađih iz vrtića u prvi razred te o tome kako ih prevladati i unaprijediti odgojno-obrazovnu praksu u tim ustanovama. U više iskustvenih skupina sudionici su imali priliku predstaviti svoje primjere dobre odgojno-obrazovne prakse.
O svemu opširnije u tiskanom izdanju „Školskih novina” od 7. ožujka 2023. godine.

Djelatnici Sveučilišta prikupljali su neophodne potrebe za obitelji osoba s autizmom, poput brašna, šećera, ulja, riže, pašte i higijenskih potrepština ˗ šamponi i kupke za bebe, vlažne maramice za bebe, kreme za previjanje beba, prašak za rublje…
Opširnije u tiskanom izdanju

Prošle su godine Čuvari baštine od članica udruge naučili raditi kinč – ukrase za jelku od krep-papira. Ove su godine također okitili jelku s tim tradicijskim nakitom, no ispod jelke postavili su jaslice izrađene od prirodnog materijala…
Opširnije u tiskanom izdanju

Učenici su pripremili božićne ukrase, raznolike igre i lutrija, majke su ispekle kolače, našlo se tu i mnogo različitih domaćih proizvoda, a bilo je i pjesme i iskrene želje da se pomogne drugome…
Opširnije u tiskanom izdanju

U Osnovnoj školi Starigrad božićne čarolije ima napretek, nekad je tiha, a nekad bučna i puna smijeha. Najbolje se to vidjelo 16. prosinca, kada su učenici i učitelji pokazali svoje veliko srce organizirajući deveti po redu Humanitarni božićni sajam…
Opširnije u tiskanom izdanju

Učenici su imali prilike izraditi svoje božićne kolačiće koje smo kasnije i degustirali. Vrhunac dana bio je ugodan razgovor s Brandonom, Danielle i Lizzie – gostima Amerikancima koji su se odlično snašli u ulozi učitelja…
Opširnije u tiskanom izdanju
.jpeg)
Učenici su na božićnom sajmu u strukovnim laboratorijima i salonima nudili usluge kozmetičkog salona, šminkanje, njegu ruku i uređivanje noktiju i obrva, fizioterapeutske usluge i relaksirajuće masaže. Božićni sajam posvetili su štićenicima Centra za odgoj i obrazovanje Tuškanac u Zagrebu, odnosno njihovoj podružnici na Gornjem Prekrižju…
Opširnije u tiskanom izdanju

Škola i vrtić temeljne su institucije svake lokalne zajednice. Mjesto gdje se susreću svi bez obzira na nacionalne, vjerske, političke, socijalne ili bilo kakve druge kara kteristike obitelji iz kojih dolaze. I tu moramo biti jedno. Zajedno. Brinuti se jedni o drugima. Učiti i odgajati, stvarat i bolje temelje društva za sutra, smatra ravnateljica ravnateljica Bruna Dadić...
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Monografija „Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (2011. – 2018.)”, urednika akademika Zvonka Kusića, predstavljena je u nazočnosti brojnih uzvanika 11. listopada u atriju palače Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Na 618 stranica tvrdo ukoričene monografije objavljen je izbor iz bogatog pregleda događanja u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u razdoblju od 2011. do 2018. kada je predsjednik HAZU-a bio akademik Zvonko Kusić…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Na Svjetski dan učitelja, u dvorištu Učiteljskoga fakulteta u Zagrebu svečano je otkrivena skulptura Spomenik djetetu, autorice djevojčice Franke Cindrić, polaznice Dječjeg vrtića Petar Pan u Zagrebu, čiji je rad, pod vodstvom njezine vrtićke odgojiteljice Lucije Pejić, pobijedio na natječaju koji je raspisan tijekom 2021. godine u sklopu projekta „Dijete u središtu”, kojim su pozvana djeca iz cijele Hrvatske da oblikuju i prijave svoju skulpturu na zadanu temu…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Rektor Stjepan Lakušić u svoj je prorektorski tim izabrao Borisa Brkljačića (Medicinski fakultet), Dubravka Majetića (Fakultet strojarstva i brodogradnje), Juricu Pavičića (Ekonomski fakultet), Tomislava Josipa Mlinarića (Fakultet prometnih znanosti), Anamariju Musu (Pravni fakultet), Tibora Penteka (Fakultet šumarstva i drvne tehnologije), Tomislava Bolanču (Fakultet kemijskoga inženjerstva i tehnologije) i Jasenku Ostojić (Muzička akademija)…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Nudimo našu podršku svima koji žele jačati participaciju djece u školi – jer smo uvjereni da će to poboljšati ukupno ozračje u školi i pridonijeti mentalnoj dobrobiti djece u školi. Spremni smo doći u škole i razgovarati s odgojno-obrazovnim radnicima i djecom o tome, te zajednički razvijati dijalog o ovim temama koje još uvijek izazivaju dosta nedoumica i pitanja – poručuje pravobraniteljica Pirnat Dragičević…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Fizička aktivnost u prirodi sigurno je najpoželjniji oblik učenja. Dijete dobiva iskustvo stvarnoga svijeta, istražuje, oblikuje, izvještava. Kada putuje, stvarno ide nekamo, boravi u prirodi, a ne mašta o tomu za računalom ili u klupi učionice. Točno zna gdje mu je granica i zbog toga se osjeća sigurnim. To je velika razlika u odnosu na učenje putem interneta ili u učionici. Ali, ne isključuju se međusobno…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Kako je Eratosten izmjerio opseg Zemlje? Lijepo! Naši su učenici to provjerili pomoću štapa i Sunčeve sjene i naravno – primjenjujući znanje iz matematike koje su do tada stekli. Budući da je Eratosten bio i matematičar i geograf, bilo je logično povezati ta dva predmeta u provođenju eksperimenta. Okupile smo učenike sedmih razreda koji pohađaju dodatnu nastavu i krenule u provedbu eksperimenta, s učenicima iz OŠ Župa dubrovačka iz Mlina...
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Zahvaljujući programu „EU Jamstvo za svako dijete”, namijenjenom ponajprije djeci s teškoćama i pripadnicima nacionalnih manjina, promijenjeni su nastavni planovi stručno-pedagoške prakse pa tako studenti preddiplomskoga sveučilišnog studija ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek u Čakovcu, dio obvezatne stručne prakse odrađuju u neformalnom okružju Centara igre…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 31-32 / 18.10.2022

Naša se škola sad okreće budućnosti. Želja nam je kontinuirano se usavršavat i, ići ukora k s modernim trendovima odgoja i obrazovanja, raditi na našoj prepoznatljivosti unutar lokalne zajednice, razvijati učeničke potencijale do maksimuma te pojačati suradnju s roditeljima bez čije kontinuirane podrške i
povjerenja ne bismo bili tu gdje jesmo, govori nam ravnateljica Josipa Kotromanović Sauka...
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

Diplomatska konstatacija jest da su polazišne pozicije obiju strana još prilično udaljene. Malo konkretnije to znači da 11 postotaka razlikuje Vladinu ponudu i zahtjev sindikata, izvijestili su iz Sindikata Preporod…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

Erasmus je od 1987. godine, kada je pokrenut kao program studentske razmjene, do danas narastao u program za sve generacije u čije se aktivnosti mogu uključiti pojedinci od predškolske do odrasle dobi te brojne odgojno-obrazovne ustanove, udruge, poduzeća, gradovi, općine i županije…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

Nedostatak interesa studenata za pojedine programe nije nova pojava, kao ni to da niz godina neki od njihovih nositelja „konkuriraju” s istim studijima i, uglavnom, jednakim kvotama, kao da se baš ništa čudno ne događa…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

U povodu 500. obljetnice znamenitoga Govora za Hrvatsku (Oratio pro Croatia) Bernardina Frankopana Modruškog, Ogranak Matice hrvatske u Ogulinu, Odjel za povijest Matice hrvatske u Zagrebu i Katedra Čakavskoga sabora Modruše organizirali su 1. listopada znanstvenu tribinu i predstavljanje knjige „Oratio pro Croatia, Govor za Hrvatsku”, nedavno objavljene u nakladi Školske knjige…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

Najvažniju ulogu u cijelom procesu inkluzije učenika s teškoćama imaju ključne strateške točke u kojima se događaju tranzicije iz jednog sustava (obitelj, škola) u drugi (škola, razred, fakultet). Jasno je da je odabir srednje škole važan za svako dijete, no istraživanje mogućnosti i odabir najprikladnije srednje škole još je važnije za učenike s teškoćama u razvoju. Jer, svaki učenik treba biti svjestan svojih mogućnosti i ograničenja…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

Stalne promjene u hrvatskom školstvu nameću i stalnu potrebu prilagođavanja svih sudionika odgojno-obrazovnoga rada novim okolnostima. Ako tomu dodamo i dinamične društvene promjene, tada ta prilagodba stavlja pred sve nas dvostruke izazove. Kako odgovoriti na njih te zadovoljiti potrebe učenika, roditelja i svoje osobne, pitanja su koja odgovoran učitelj sebi često postavlja, pogotovo kada na mnogo toga u sustavu školstva on sam ne može utjecati...
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

Podsjetnik učiteljima – stjecanje je znanja sporedan cilj. Uspijemo li u (svakom, zašto je!) učeniku otkriti njegove najjače strane i pomognemo li mu da se putem njih afirmira, stjecanje znanja će se, vjerojatno, i samo ukalupiti. Neprestano tragajte i učite. A kad ne budete mogli sami, pitajte. Dakle, sve ono što učenicima savjetujemo u praksi, i sami bismo trebali primjenjivati, na osobno dobro i dobro naših učenika. Oni vole i lako uče po modelu…
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 29-30 / 04.10.2022

Tijekom dviju pandemijskih godina odgojna se dimenzija proširila na razvijanje psiholoških alata kojima su učenici naučili prihvatiti novonastale uvjete i uspješno graditi svoj put, ne odričući se smijeha, prijateljstva, kreativnosti i sportskih aktivnosti, govori nam nova ravnateljica Dubravka Alar Vičević...
Više u tiskanom izdanju ŠN, br. 27-28 / 20.09.2022